3D TISK

ADITIVNÍ VÝROBA A RAPID PROTOTYPING

VÝROBA PLASTOVÝCH DÍLŮ NA ZAKÁZKU

RAPID PROTOTIPING

Rychlá výroba prototypů, na kterých se dají doladit technologické nedostatky finálního produktu, a to již před začátkem sériové výroby a k výrobě nesériových výrobků a náhradních dílů. Díky tomu se předchází chybám a zbytečným nákladům.

PARAMETRY TISKÁRNY - Prusa i3 MK2

Tisková plocha 250x 210x 200mm, celkový modelovací prostor 10500cm3, tloušťka vrstvy od 0.05mm,tiskový materiál: struna 1.75mm ABS, PLA, PETT, HIPS, Laywood, Laybrick; technologie tisku FDM

TECHNOLOGIE  TISKU

3D tisk neboli aditivní výroba je proces tvorby 3D pevných objektů z digitálního souboru. V aditivních procesech je objekt vytvořen pokládáním souvislých vrstev materiálu, dokud není celý projekt dokončen. Velice laicky řečeno, představte si, že rozříznete bramboru na plátky, jakoby jste chtěli smažit lupínky a ty plátky vrstvu po vrstvě skládáte na sebe ve stejném pořadí. Stejným způsobem vzniká 3D tisknutelný objekt, kdy se na sebe nanáší jednotlivé vrstvy roztaveného plastu.


VYUŽITÍ 3D TISKU

3D tisk je možné využít v různém rozsahu ve strojírenství, průmyslu, architektuře i pro širokou veřejnost.

Zabýváme se převážně výrobou prototypů, kusová i malosériová výroba, plastové součástky pro elektrotechniku. Dále umělecké projekty, reklamní a prezenční předměty, součástky pro modeláře.

Reverzní inženýrství

Možnost nového vytisknutí poškozených, nebo rozbitých plastových součástek.

Postup objednání 3D tisku:

  1. zaslat pomocí e-mailu CAD soubor (.STL, .STEP, apod), pokud nemáte možnost 3D modelování, tak jednoduchý náčrt, fotografii, popis vaší součástky, kterou chcete tisknout.
  2. po vzájemné domluvě ZDARMA vytvoříme návrh vašeho objektu k tisknutí

  3. v návrhu si vyberete barvu a druh materiálu
  4. poté zašleme přibližnou cenovou nabídku a po vašem schválení vytvoříme 3D model a tiskneme

CENA 3D TISKU OD 15 KČ ZA HODINU + 2 KČ ZA GRAM MATERIÁLU

PŘÍKLADY NAŠÍ VÝROBY


MATERIÁLY

ABS

Jeden z nejpoužívanějších materiálů v 3D tisku. Má dobrou tepelnou odolnost a jedná se o velmi stálý plast s vysokou pevností. Pokud si dokážete vybavit, jaké to bylo, když jste šlápli na kostičku stavebnice LEGO, rozhodně nebudete pochybovat o jeho pevnosti. ABS je schopen odolávat teplotám až do 100 °C bez velkých ztrát na pevnosti. Velká nevýhoda je však jeho tepelná roztažnost. To při tisku způsobuje deformaci objektů. Spolehlivě se dají tisknout objekty vysoké do 15 cm.

PLA

Je nejspíše jako jediný vyroben z kukuřičného škrobu a je tak biologicky odbouratelný. V oblasti 3D tisku je tento materiál velmi rozšířen, hlavně kvůli jeho velmi nízké teplotní roztažnosti. Prakticky jako jediný se dá použít k tisku velkých objektů přes 20 cm, nicméně nevýhoda je v jeho křehkosti (v porovnání s ABS) - výtisky jsou použitelné maximálně do 60 °C, poté materiál začíná být plastický.

PET

Stejný materiál, ze kterého si každý den naléváte své oblíbené pití. V poslední době si získává velkou oblibu, a to zvláště pro jeho pevnost, stálost a nízkou tepelnou roztažnost. Bere si tak všechny dobré vlastnosti z ABS a PLA, a ty negativní jim nechává. Tepelná roztažnost je velmi malá. Výtisky z tohoto materiálu lehce odolají i teplotě vyšší než 100 °C.

ASA

Byl vytvořen jako alternativa k ABS, se zvýšenou odolností proti povětrnostním podmínkám. Je to vysoce kvalitní konstrukční termoplast s vynikající odolností proti UV záření. Výhodou tohoto materiálu je dobrá mechanická odolnost, tuhost, odolnost proti teplotě, jednoduchá zpracovatelnost na 3D tiskárnách, kvalita tisku i při náročných detailech i pro malé objekty, výborné vrstvení tisknutého objektu, vynikající odolnost proti povětrnostním vlivům a zachování fyzikálních vlastností. ASA má nízkou hladinu žloutnutí, což je velmi důležité pro aplikace, kde je dlouhodobě kladen důraz na vzhled. Další výhodou je jeho dobrá rozměrová stabilita.

NYLON

Je to nesmírně silný, odolný a všestranný materiál. Je flexibilní v tenkých vrstvách, ale s velmi vysokou adhezí (přilnutí) mezi vrstvami. Jeho nízký součinitel tření a vysoká teplota tání je vynikající volbou pro tisk funkčních a technických dílů. Je velmi hygroskopický, to znamená, že rychle absorbuje vodu ze vzduchu. Pro tisk musí být nylonové vlákno SUCHÉ.  Suché nylonové vlákno tiskne hladké předměty s lesklým povrchem.

DALŠÍ A SPECIÁLNÍ MATERIÁLY

WOOD - PLA s přídavkem přírodního dřeva

PET-G - je na rozdíl od jiných materiálu více odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám.

POLYKARBONÁT - pevný tepelně odolný materiál

PLA - svítící ve tmě